Wszyscy już przyzwyczailiśmy się do nowinek technologicznych i w większości lubimy je wykorzystywać. Nowe technologie przypuściły też szturm na sektor bankowy, z mniejszym lub większym powodzeniem. Przykładowo to co udaje się w bankowości korporacyjnej czasami utyka na mieliźnie bankowości detalicznej. Jakich nowości w bankowości możemy spodziewać się w 2014 roku?
A jak nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o pieniądze. Błyskawiczne przelewy wciąż są stosunkowo wolne i mało dostępne. Podczas gdy stworzony dla firm przez Narodowy Bank Polski system Sorbnet działa bez zarzutu, to system przelewów natychmiastowych stworzony przez Krajową Izbę Rozrachunkową jest wykorzystywany jedynie przez dwa banki. Jedynie w Millenium i Meritum Bank mogą korzystać z niego wszyscy klienci, a czynią to niechętnie bo przelew jest po prostu drogi.
Dokonany przez telefon kosztuje nawet 10 zł. Zakrawa to więc na ekstrawagancję i na upowszechnienie systemu trzeba będzie chyba poczekać. Więcej o tej sprawie przeczytacie w serwisie internetowym Gazety Prawnej. Szkoda bo szczególnie młodzi Polacy cenią sobie nowoczesną technologię, która upraszcza im życie.
Nowoczesne karty zbliżeniowe?
Spośród nowości w ofercie banków najbardziej pożądanym przez klientów produktem jest karta zbliżeniowa (55%). Ponadto, klienci banków są zainteresowani aplikacjami na smartfony lub tablety na bieżąco informującymi o stanie konta jak również możliwością wypłaty środków z bankomatu poprzez skanowanie odcisku palca.
Tak wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Dużym zainteresowaniem cieszy się również wyświetlanie stanu konta na karcie płatniczej. Dotychczas kartę MasterCard Display wprowadziły jedynie Getin Bank i Alior Sync. Cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem. A jak sprawdza się w praktyce możecie przeczytać między innymi tutaj. Burzliwą dyskusję na temat bezpieczeństwa takiego rozwiązania wywołało wprowadzenie przez te banki kolejnej nowości jaką są przelewy za pośrednictwem portali społecznościowych, a konkretnie Facebooka. Eksperci grzmią na alarm, że jest to ułatwianie zadania cyber przestępcom, ale pomimo licznych wątpliwości, aż 14% badanych, według przytoczonych już wyżej badań, jest zainteresowanych tego typu funkcjonalnością na swoim koncie bankowym. Więcej o nietypowych przelewach możecie przeczytać na tym portalu http://www.sfera-finansow.pl/wiadomosci/abc-przelewow-przez-facebooka/
Jak widać jedne nowości w bankowości przyjmują się szybciej, drugie wolniej, ale nigdy już raczej nie wrocimy do czasów kiedy wszyscy musieli odstać swoje w kolejce by zapłacić rachunki. Wszystkie banki raz w roku odświeżają swoje internetowe i mobilne aplikacje licząc o ironio na ujrzenie mniejszej liczby klientów przy okienku w przyszłym roku.