pożyczki pozabankoweWielu nie ma wyboru. Gdy skończy się możliwość pożyczania pieniędzy od rodziny i znajomych, a nie mogą przedstawić zaświadczenia o zarobkach, idą po pożyczkę bez BIK. Tym bardziej, że jest to łatwe i tak naprawdę nawet chodzić nigdzie nie muszą. Wystarczy zeskanować swój dowód osobisty, zasiąść przed ekranem komputera i wyklinać parę razy odpowiednie formularze. Stopa bezrobocia w Polce nie maleje, statystyki zatrudniania na umowy śmieciowe też nie.

Świadomość pożyczek pozabankowych

Nic dziwnego, że klientów pozabankowych ofert przybywa. Echa afery Amber Gold przeminęły, ba na tej fali zapewne zwiększyła się świadomość społeczna jeśli chodzi o odróżnianie parabanków od całkowicie legalnie działających firm pożyczkowych, które często równie dokładnie sprawdzają swoich klientów w Biurze Informacji Gospodarczej i Gospodarczej. Dłużnik z komornikiem i windykacją na głowie raczej nie ma szans tutaj na kolejną pożyczkę.

O co więc tak naprawdę chodzi? Czym mamy się kierować stojąc przed dylematem pożyczka pozabankowa kontra kredyt bankowy? Wydaje się, że oprocentowaniem. Według obecnie obowiązujących przepisów maksymalny próg oprocentowania RRSO nie powinien przekraczać czterokrotności oprocentowania kredytu lombardowego NBP. Prawda jest taka, że nawet banki przekraczają ten pułap.

Roczne oprocentowanie kredytów konsumenckich wynosi, w niektórych przypadkach, nawet 26,46%. Oczywiście bądźmy szczerzy w parabanku rzeczywiste oprocentowanie może wynieść nawet ponad 60%, ale mówimy teraz o tym, że oprocentowanie banków wcale nie jest korzystniejsze, tym bardziej, że umowy nie są czytelne i często tak naprawdę orientujemy się ile kredyt nas kosztuje gdy już go płacimy. Zawierając umowę o pożyczkę poza bankiem wszystko mamy podane od razu. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Pożyczkodawca nie będzie też kalkulował naszej zdolności kredytowej, ale gdy ze spłatą spóźnimy się choć jeden dzień karne odsetki przerosną nasze wszystkie wyobrażenia i zacznie się wokół nas okręcać spirala długu.

Może nie widać tego wyraźnie, ale faktem jest, że z bankiem łatwiej jest negocjować zmianę harmonogramu spłaty rat czy ich obniżenie. Wiadomo, że również za to zapłacimy, ale na pewno nie aż tyle co poza bankiem. W banku mamy również dostęp do szerszej oferty instrumentów finansowych jak debet czy kredyt odnawialny w ramach konta. Gdy nie możemy związać końca z końcem może warto z pomocą rodziny pospłacać długi i gdy tylko mamy taką możliwość iść do banku posiłkować się debetem dopóki nie staniemy finansowo na nogi.

Pożyczka pozabankowa kontra kredyt bankowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *