Zastanawiasz się gdzie najkorzystniej będzie zaciągnąć kredyt? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś, ponieważ w tym wpisie mamy zamiar Ci wyjaśnić jakie są różnice między bankami i SKOKami, a także w czym te dwie instytucje finansowe są do siebie podobne. A zatem zacznijmy.

Czy SKOK jest bankiem?

SKOKWiele reklam mówi bardzo ogólnie, nie podkreślając tego czym jest SKOK. Wiemy na pewno że nie jest on bankiem. To spółdzielcza kasa oszczędnościowo kredytowa. Cała procedura wygląda tak, że jedni zostawiają tam pieniądze na lokatach i innych instrumentach oszczędnościowych, a drudzy pożyczają pieniądze i oddają z procentem. Działanie nieco podobne do banków, czyż nie? Jednak wielu ekspertów odradza zakładanie konta w SKOKach ze względu na niejasne zasady korzystania z konta. Czeka na nas wiele ukrytych opłat i kruczków. Więcej na ten temat tutaj. Zatem naszym zdaniem jeśli zastanawiasz się nad założeniem konta ROR i bierzesz pod uwagę SKOK czy bank, lepiej wybrać bank.

Dlaczego SKOKów jest tak wiele?

Znamy SKOK Stefczyka (jeden z najpopularniejszych), SKOK Kopernika, SKOK Chmielewskiego i wiele wiele innych. Otóż do SKOKów można się przyłączyć na zasadzie podobnej do franszyzy. Mając odpowiedni kapitał i inicjatywę, można otworzyć własną kasę, wtedy stajemy się jakby spółką córką w holdingu.

Pożyczki – SKOK czy bank?

Jeśli chodzi o zaciąganie kredytów i pożyczek i mając do wyboru bank lub SKOK, nie można jednoznacznie stwierdzić która oferta będzie korzystna. Przy kredytach gotówkowych, te oferty będą do siebie bardzo podobne. Dużym plusem dla SKOKów będzie to, że są bardziej elastyczne niż banki, a zatem możliwość negocjacji także jest nieco większa. Firmy zaciągając kredyty firmowe na duże stawki, mogą liczyć na bardzo indywidualne potraktowanie, ponieważ SKOKi są mniejsze niż choćby duże banki komercyjne.

SKOKi sprawdzają BIK i innych rejestratorów dłużników, być może nie są w tym tak dokładne jak banki, jednak ktoś kto ma niespłacony dług i widnieje jako nierzetelny klient, może się spodziewać problemów z otrzymaniem kredytu.

Zastanawiasz się zatem co będzie lepsze do kredytu SKOK czy bank? Zamiast poszukiwać odpowiedzi na ślepo, lepiej zastanów się nad porównaniem tych dwóch ofert.

SKOK czy bank? Gdzie lepiej iść po kredyt?
Tagi:        

Komentarz do “SKOK czy bank? Gdzie lepiej iść po kredyt?

  • 8 stycznia 2014 z 11:03 pm
    Permalink

    Ja to większe zaufanie mam jednak do banków, bo wiem , że tam np. lokaty są gwarantowane przez państwo.

    Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *